Podpora kompetencií učiteľa pre vývoj kultúry učenia v jazykovo kultúrne a výkonnostne heterogénne zložených školských tried podľaprincípov a skúseností celostnej pedagogiky.
Ďalší obsah: Pedagogický koncept | Vznik |
Pozadie:
O východiskovej pozícii školy a vyučovania dnes:
Škola a vyučovanie sú určované mnohonásobne sa meniacimi podmienkami dospievania (heslá: chod pracujúcej spoločnosti, chod rodiny, zmena pohlavných rolí, individualizácia životných plánov, opustenie tradičných prostredí, zvýšená migrácia, dramaticky sa meniace hospodárske podmienky).
To má dopad na výdavky školy a požiadavky kompetencií na učiteľov. Tak pribúda škole stále viac vychovávateľských úloh a hlavné predpoklady pre účasť na vyučovaní nevykonáva rodina, ale až v škole musia byť systematicky a cielene vystavané a stále istené.
Situácia na vyučovaní je pre učiteľa poznačená stále častejšími individuálnymi rušeniami pri učení a kolektívnym odporom k učeniu alebo ústupom jednotlivca z učebného diania na základe individuálnych potrieb.
Pod vplyvom psychoterapeutických skúseností(psychoanalýza, systematické nasadenia terapie, psychodráma, celostná terapia a.i.) sa vyvinuli nové náhľady a prístupy vo vzťahu k rušeniam na vyučovaní a motivačným narušovaniam. Pritom sa prekážky a rušenia nepokladajú viac za chybné správanie jednotlivcov, neriešia sa zodpovedajúcim prisúdením viny a nesnaží sa zamedziť im disciplinárnymi opatreniami, ale sú chápané ako fenomény hlbšie tkvúceho narušenia komplexného učebného a učiteľského diania.
O pedagogickom koncepte nášho projektu:
Pedagogické stanovisko je celostná pedagogika.
Jedná sa pri tom o spôsob podpory rozšírených kompetencií učiteľa, ktorý je možné si osvojiť len v činnostných situáciách.
Znaky celostno pedagogického vzdelávania sú:
Inštitucionalizácia celostno pedagogického vzdelávania učiteľov - ako aj ich koncepčný rozvoj, praktické skúšanie a teoretické fungovanie - prebehlo v zúčastnených krajinách za posledných 20 rokov a rôznym spôsobom.
V Nemecku vznikla v rámci hnutia humanistickej psychológie, ktoré prenikalo v 70-tych rokoch v rôznych samostatných impulzoch z USA do Európy, a síce ako adaptácia celostnej terapie vyvinutej Fritzom Perlsom do pedagogických pracovných súvislostí a tu obzvlášť do školsko pedagogicky orientovaného vzdelávania učiteľov popri zamestnaní.
V Rakúsku - a tu obzvlášť v Grazi - dopadli takéto myšlienky a koncepty na výnimočne plodnú pôdu, keďže tu boli náväzné body na celostne teoretickú bádateľskú prácu Christiana von Ehrenfelsa, ktorý vyučoval na začiatku tohto storočia na univerzite v Grazi. Na základe celostnej teórie vyvinuté učebné teórie sa tu mohli spojiť plodným spôsobom s celostno pedagogickými konceptmi na podklade Perlsscheneho celostnej terapie konštruktívnym spôsobom. Tieto Grazske celostno pedagogické koncepty mohli byť už čoskoro obsiahlo vyskúšané na tvorbe školy a vyučovania (obzvlášť od 1983 v modelovej škole Graz).
V Taliansku prebehol vývoj ďalekosiahlo oddelene od vývoja v nemecky hovoriacich krajinách (Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko; ako aj Luxembursko). Tu vychádzali hlavné teoretické impulzy z celostnej teórie a jej jednotlivých hospodárskych rozvojov, ktoré tvoria ešte aj dnes rozhodujúci podklad pre mnohé koncepty pedagogického vzdelávania v Taliansku.
Na Slovensku a v Čechách naväzujú snahy po "poľudštení" pedagogiky na samotného KOMENSKÉHO a na práce Mirona Zelinu.
Stret týchto odlišných vývojov bol spoločný európsky projekt vzdelávania.